Общественная экспертиза

Гражданская оборона публикует оригинал текста общественной экспертизы, проведенной ОО«Общественная палата Севастополя» который поступил на адрес издания

Упродовж вересня-жовтня 2013 року експерти ГО «Громадська палата міста Севастополя» провели громадську експертизу діяльності Севастопольської міської державної адміністрації (далі СМДА) щодо виконання органом виконавчої влади заходів щодо реалізації Стратегії державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні.

З метою ініціювання громадської експертизи Громадська палата міста Севастополя 13 серпня 2013 року надіслала до СМДА запит із зазначенням предмету та мети експертизи, переліку документів та відомостей, необхідних для проведення експертизи.

20 серпня 2013 року головою СМДА Володимиром Яцубою було видано розпорядження № 375- ОД «Про заходи щодо проведення громадською організацією «Громадська палата міста Севастополя» громадської експертизи діяльності Севастопольської міської державної адміністрації».

З метою наочного дослідження виконання СМДА Плану першочергових заходів щодо реалізації Стратегії державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні експерти Громадської палати міста Севастополя здійснили візит до громадської приймальні СМДА, відділу з питань внутрішньої політики та зв”язків з громадськістю. Окрім того, відбулася персональна зустріч з першим заступником голови СМДА Рубановим Ф.Ф., заступником голови СМДА Беликом Д.А., в.о. заступником голови-керівником апарату СМДА Драченко В.О. У ході візиту експертами було зібрано додаткову інформацію та досліджено практичну роботу відповідних підрозділів СМДА.

Предмет громадської експертизи: виконання СМДА Плану першочергових заходів щодо реалізації Стратегії державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні, затвердженого Указом Президента України від 24 березня 2012 року № 212.

В досліджуваному Орієнтовному плані на 2012 рік було заплановано 52 заходи, серед яких планувалося провести:

-13 круглих столів; 8 зустрічей з громадськістю; 3 конференції, 8 засідань Регіонального комітету тощо.

Після порівняння цих заходів із звітами СМДА за 2012 рік в Секретаріат КМ України поквартально,з”ясувалося, що із запланованих 52-ох заходів виконано всього 16.

Найгірший стан виконання плану встановлено в четвертому кварталі 2012 року, бо із 13 заходів жоден не реалізований.

Причина такого стану – низький фаховий рівень державних службовців-спеціалістів відділу внутрішньої політики та зв”язків з громадськістю.Фактично була відсутня рееальна координація роботи всіх підрозділів СМДА по підготовці і проведенню консультацій з громадськістю, тому  результат виявився негативним.

Зазначивши, що основний метод експертизи порівняльний, експерти вивчили документи, направлені до вищестоящого органу – звіти в Кабінет Міністрів України про проведення консультацій з громадськістю. 

У звітах дуже переконливо виглядають дані про активізацію роботи з громадськістю.

Кількість публічних громадських обговорень у 2012 році за звітами «нагору» росте неймовірно:

перший квартал  - 48

другий квартал   - 54

третій квартал     - 75

четвертий квартал- 87,     а всього  - 264 консультації з громадськістю, і це тільки публічні заходи, а в звітах зазначена ще й кількість проектів рішень СМДА, які начебто виносилися на обговорення, їх кількість склала 256.

Для досконалішого вивчення всієї схеми інформування громадськості про відкритість і прозорість влади експерти проаналізували рубрику «Проекти розпоряджень» на сайті СМДА. На цій сторінці розміщено всього-навсього 2 проекти розпоряджень СМДА  дворічної давності -2011 року.

Орієнтовний план  2013 року, з першого погляду, відповідає вимогам Плану першочергових заходів по реалізації Стратегії державної політики, але тенденція «росту» перевиконання плану залишилась незмінною.

Заплановано в першому півріччі 2013 року 53 консультації з громадськістю, а  в звітах в КМУ – 176.

На сайті СМДА оприлюднено 8 проектів рішень, а в звітах показали 105 проведених обговорень проектів. На офіційному сайті – жодного оприлюдненого проекту.

Збільшення в декілька разів незапланованих заходів говорить про те, що робота ведеться безсистемно, безконтрольно, при повній відсутності коордінації з боку керівництва СМДА.

Серед наявних матеріалів, наданих СМДА для експертизи, не отримано документального підтвердження про обговорення проектів Орієнтовних планів консультацій з громадськістю, обговорення проектів нормативно-правових актів чи проектів регіональних програм.

Ні одне із 33 засідань круглих столів у 2012 році і 14 засідань круглих столів у 2013 році не оформлені протокольними записами і письмовими пропозиціями до органу державної виконавчої влади, що ставить під сумнів сам факт  їх проведення.

Як в 2012 р., так і в 2013 р. було проведено 510 і відповідно – 281 громадських заходів, але відділ внутрішньої політики та зв”язків з громадськістю веде лише статистичну звітність, без надання необхідних матеріалів про підтвердження результату проведеної роботи.

Проведений аналіз інформації, оприлюдненої на офіційному сайті СМДА у спеціальній рубриці «Громадська рада», експерти прийшли до висновку про невідповідність інформації вимогам п. 16 Типового положення про громадські ради, затвердженого постановою КМУ від 03.11.2010 № 996, де практично не оприлюднювались протоколи засідань громадської ради, протоколи розширених засідань президії ГР, результати публічних обговорень та експертиз.

В 2012 і в 1-му півріччі 2013 року в рубриці розміщуються тільки оголошення про збори, коротка інформація про наміри та формування складу громадської ради в м. Севастополі та при районних державних адміністраціях.

Аналіз виконання Орієнтовного плану консультацій з громадськістю в 2012 році.

публічні громадські обговорення

за планом

за  звітом

1.

громадські слухання

0

5

2

засідання за круглим столом

13

33

3

зустрічі з громадськістю

8

81

4

конференції, форуми

3

12

5

теле-радіо дебати

0

38

6

інтернет-конференції

0

8

7

електорнні конференції

0

9

8

інші заходи

11

78

9

засідання президії ГР

9

 

10

засідання регіонального комітету зекономічних реформ

8

 

11

всього

52

264

Аналіз виконання Орієнтовного плану консультацій з громадськістю в 2012 році.

публічні громадські обговорення

за планом

за  звітом

1.

громадські слухання

0

5

2

засідання за круглим столом

13

33

3

зустрічі з громадськістю

8

81

4

конференції, форуми

3

12

5

теле-радіо дебати

0

38

6

інтернет-конференції

0

8

7

електорнні конференції

0

9

8

інші заходи

11

78

9

засідання президії ГР

9

 

10

засідання регіонального комітету зекономічних реформ

8

 

11

всього

52

264

 

Аналіз виконання Орієнтовного плану консультацій з громадськістю в 1-му півріччі 2013 року 

 

публічні громадські обговорення

за планом

за  звітом

1.

громадські слухання

0

0

2

засідання за круглим столом

17

14

3

зустрічі з громадськістю

8

58

4

конференції, форуми

3

6

5

теле-радіо дебати

3

45

6

інтернет-конференції

0

0

7

електорнні конференції

1

11

8

інші заходи

25

42

9

засідання президії ГР

 

 

10

засідання регіонального комітету зекономічних реформ

 

 

11

всього

57

176

Громадська організація «Громадська палата міста Севастополя» на основі висновків громадської експертизи рекомендує внести на розгляд колегії Севастопольської міської державної адміністрації наступні  

ПРОПОЗИЦІЇ:

Надати можливість інститутам громадянського суспільства вільного доступу до інформації про діяльність органу державної виконавчої влади, забезпечення гласності, відкритості та прозорості діяльності структурних підрозділів СМДА.

Провести реальну, а не косметичну реорганізацію управління внутрішньої політики та зв”язків з громадськістюСМДА

12.11.2013 00:29

Все новости портала


Добавить комментарий


Share |

Имя  Email
КомментарийНовости

 15:43   Офис омбудсмена подтвердил задержание на Каланчаке своего сотрудника
 15:01   Представители Крымской правозащитной группы были задержаны сотрудниками ФСБ 
 22:40   Морская торговля между Крымом и Турцией застопорилась 
22:09 У берегов Ялты сел на мель турецкий контрабандист
20:05 Передача в пользование церкви объектов заповедника нанесет ему большой вред
19:50 Севастополь не нуждается в музее, посвященном событиям Русской весны
15:00 На РИФе севастопольцы показали премьер-министру России украденный макет
22:52 Турецкие власти арестовали российский паром «Варяг» по представлению Украины
22:34 Фрегат ЧФ России отправился из Крыма до Средиземного моря
22:22 ВМФ РФ развернет в Крыму зенитно-ракетные комплексы
22:05 Марк Фейгин: «Пришло время для широкой политической амнистии крымчан»
21:39 СПЧ поддержал проект амнистии в годовщину присоединения Крыма
ваша новость

Опрос


Заменят ли Крым и Севастополь избалованным заморскими курортами россиянам Египет?Результаты опроса

Заменят ли Крым и Севастополь избалованным заморскими курортами россиянам Египет?

да ( 77 / 26.7% )

нет ( 179 / 62.2% )

мне все равно ( 32 / 11.1% )

 

Всего проголосовавших: 288


Вернуться

Комментарии

24.09.2017   Sra. Arlene Williams
Доступное предложение по кредиту (Arlenewilliamsloanfinance@hotmail.com) Вам нужен бизнес-кредит, или личный кредит, при низком уровне 2% Если да? Имя, Сумма, Страна, Продолжительность ссуды, Мобильный телефон, Заинтересованные заявители должны связаться с нами по электронной почте: (Arlenewilliamsloanfinance@hotmail.com) Доступное предложение по кредиту (Arlenewilliamsloanfinance@hotmail.com)
22.09.2017   Jim
Be careful here. Nobody can help you here or even suggest how you can get financial help. most answer of a loan lender here, you MUST ignore,because they are SCAMS…real SCAMS…i was a victim of which i was ripped thousands of dollars…well thank God for a Christian sister who referred me to a loan organization formed by some Christian Women Trust Fund. it is called Christian women Trust-funds Cooperative Organization(C.W.T.C.O) They made my life a valuable one and gave it a meaning. When the sister gave me their contact, I contacted them. Then I requested for a loan with all the necessary evidence to prove that I actually needed a loan, they approved a loan of $250,000.00 USD in 48 hours after meeting up to their necessary requirements, my loan was deposited in my bank account without collateral. Though i was very nervous with the loan organization at first due to my previous bad experiences, especially when the issue of me settling the Registration charges came up, I hold on to my faith due to the fact that my relative referred me, got it cleared,and as God should have it, little did I know that my financial shortcomings has come to a final end. If not for that quick referral from a christian sister to this genuine source ,I would have regretted my total life,because at that point in time i just divorced the father of my son, and my son (Kennett) was faced with a life and death situation. I was faced with his hospital bills and i was also faced with foreclosure at my apartment. Details of this GOD-SENT organization won’t be disclose for now for fear of impersonation ( because it has been discovered that some persons are not really in need of financial help, but they just want to collect money from this genuine christian loan organization). And it is because of this reason they don,t give out loan anyhow. You must be able to convince them very well, and provide good proofs to show that you really need a loan before they can approve it for you. Their charge is very affordable and reliable compare to many out there,their interest rates is just 4%, from 1-10years repayment little documentation,and little credit check. As i have earlier said, for security reasons i can only provide their email address. Embrace this new initiative.Feel free to contact them via Email as their loan officer/rep sir Perry smith will attend to you and you will be free from scams and financial burdens. Contact Email...christainwomen.trustloanfirm@gmail.com or christianwomen.loanfirm2016@financier.com
21.09.2017   Mrs.Emilia Fedorcakova
Good Day Dear Loan Seeker, *Debt Consolidation Loans *Business Loans *Personal Loans *Home Loans *Car Finance *Commercial Loans *Investments Loans *Debts Consolidation *Business Planning *Commercial Development Finance *Properties Mortgages *Bad credit loans *commercial loans *Start-up- working capital loans *Construction loans *Car loans, *Hotel loans*Student loans We awaits your urgent application form to be filled ok. Email Us: (bdsfn.com@gmail.com) Loan application form: Full Name:.................... Country:..................... State:.............. City:.............. Sex:......................... Phone Number:........... Loan Amount :........... Monthly income:.......... Occupation:................... .... Loan Period:....................... ................ Purpose of Loan:......................... ........... E-mail address:...................... ................ Have You Applied Before?.................... CONTACT EMAIL: bdsfn.com@gmail.com CONTACT EMAIL: anatiliatextileltd@gmail.com Mrs.Emilia Fedorcakova **Are you financially squeezed? **Do you seek funds to pay off credits and debts? **Do you seek finance to set up your own business? **Are you in need of private or business loans for various purposes? **Do you seek loans to carry out large projects? Loan application form: Full Name:.................... Country:..................... State:.............. City:.............. Sex:......................... Phone Number:........... Loan Amount :........... Monthly income:.......... Occupation:................... .... Loan Period:....................... ................ Purpose of Loan:......................... ........... E-mail address:...................... ................ Have You Applied Before?.................... CONTACT EMAIL: bdsfn.com@gmail.com CONTACT EMAIL: anatiliatextileltd@gmail.com Mrs.Emilia Fedorcakova
21.09.2017   Mrs.Emilia Fedorcakova
Good Day Dear Loan Seeker, *Debt Consolidation Loans *Business Loans *Personal Loans *Home Loans *Car Finance *Commercial Loans *Investments Loans *Debts Consolidation *Business Planning *Commercial Development Finance *Properties Mortgages *Bad credit loans *commercial loans *Start-up- working capital loans *Construction loans *Car loans, *Hotel loans*Student loans We awaits your urgent application form to be filled ok. Email Us: (bdsfn.com@gmail.com) Loan application form: Full Name:.................... Country:..................... State:.............. City:.............. Sex:......................... Phone Number:........... Loan Amount :........... Monthly income:.......... Occupation:................... .... Loan Period:....................... ................ Purpose of Loan:......................... ........... E-mail address:...................... ................ Have You Applied Before?.................... CONTACT EMAIL: bdsfn.com@gmail.com CONTACT EMAIL: anatiliatextileltd@gmail.com Mrs.Emilia Fedorcakova **Are you financially squeezed? **Do you seek funds to pay off credits and debts? **Do you seek finance to set up your own business? **Are you in need of private or business loans for various purposes? **Do you seek loans to carry out large projects? Loan application form: Full Name:.................... Country:..................... State:.............. City:.............. Sex:......................... Phone Number:........... Loan Amount :........... Monthly income:.......... Occupation:................... .... Loan Period:....................... ................ Purpose of Loan:......................... ........... E-mail address:...................... ................ Have You Applied Before?.................... CONTACT EMAIL: bdsfn.com@gmail.com CONTACT EMAIL: anatiliatextileltd@gmail.com Mrs.Emilia Fedorcakova
20.09.2017   pridewesley
buy real and genuine passport driver license id cards We offer only original high-quality IDs and Passport ,Visa,Driving License,ID CARDS,marriage certificates,diplomas etc buy now high quality-We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES With over 13million of out documents circulating over the world. Contact e-mails:===========milnermuller@yahoo.com General support:=========== milnermuller@yahoo.com -IDs Scan-yes… -HOLOGRAMS: IDENTICAL -BAR CODES: IDS SCAN -UV: YES -Passports FAKE IDS WITH FAST SHIPPING - EMAIL SUPPORT Fake ID's Over state drivers license cards and State ID cards available. Includes state driver's license hologram and magnetic strip or bar code on back. 2 business day shipping order (shipping and handling). The BEST authentic fake ID's on the web. Same quality, high resolution that Department of Motor Vehicles use. Send current .JPG or .GIF of current license with picture and changes in NAME, DOB, LICENSE #, RESTRICTIONS, etc. we produce the best fake ID online we sell UK/EU fake ID, Canadian fake ID, Australian fake ID and fake IDs for many other countries from fake passports to fake driving licenses to fake bank statements we have your identification needs covered. Our fake IDs include all security features such as genuine holograms, ultraviolet watermarks, intaglio printing, special paper, fluorescent dyes, RFID chips, bar codes corresponding toyour details and more. Our fake IDs are identical to the real thing no other site will offer you this quality we are the best. new identity protect your privacy and take back your freedom.. Contact e-mails:===========milnermuller@yahoo.com General support:=========== milnermuller@yahoo.com ——————————————- DO NOT HESITATE TO CONTACT U.S. BY EMAIL OR CALL AT ANY TIME AND ANY DISCRETION. SECTIONS: BUY real and original PASSPORTS Get real and original passports USA (United States) Get real and originalAustralian passports (Australia) Get real and original Belgian passports (Belgium) Get real and original Brazilian passport (Brazil) Get real and original Canadian passports (Canada) Get real and original passports of Finland (Finland) Get real and original French passports (France)buy real and genuine passport driver license id cards Whatsap Contact: +237675250447 We offer only original high-quality IDs and Passport ,Visa,Driving License,ID CARDS,marriage certificates,diplomas etc buy now high quality-We have the best HOLOGRAMS AND DUPLICATING MACHINES With over 13million of out documents circulating over the world. Contact e-mails:===========milnermuller@yahoo.com General support:=========== milnermuller@yahoo.com -IDs Scan-yes… -HOLOGRAMS: IDENTICAL -BAR CODES: IDS SCAN -UV: YES -Passports FAKE IDS WITH FAST SHIPPING - EMAIL SUPPORT Fake ID's Over state drivers license cards and State ID cards available. Includes state driver's license hologram and magnetic strip or bar code on back. 2 business day shipping order (shipping and handling). The BEST authentic fake ID's on the web. Same quality, high resolution that Department of Motor Vehicles use. Send current .JPG or .GIF of current license with picture and changes in NAME, DOB, LICENSE #, RESTRICTIONS, etc. we produce the best fake ID online we sell UK/EU fake ID, Canadian fake ID, Australian fake ID and fake IDs for many other countries from fake passports to fake driving licenses to fake bank statements we have your identification needs covered. Our fake IDs include all security features such as genuine holograms, ultraviolet watermarks, intaglio printing, special paper, fluorescent dyes, RFID chips, bar codes corresponding to your details and more. Our fake IDs are identical to the real thing no other site will offer you this quality we are the best. new identity protect your privacy and take back your freedom.. Contact e-mails:===========milnermuller@yahoo.com General support:===========milnermuller@yahoo.com ——————————————- DO NOT HESITATE TO CONTACT U.S. BY EMAIL OR CALL AT ANY TIME AND ANY DISCRETION. SECTIONS: BUY real and original PASSPORTS Get real and original passports USA (United States) Get real and originalAustralian passports (Australia) Get real and original Belgian passports (Belgium) Get real and original Brazilian passport (Brazil) Get real and original Canadian passports (Canada) Get real and original passports of Finland (Finland) Get real and original French passports (France) Get real and original German passports (Germany) Get real and original Dutch passport (The Netherlands) Get real and original Israeli passports (Israel) Get real and original passports UK (United Kingdom) Get real and original Spanish passport (Spain) Get real and original Mexican passports (Mexico) Get real and original South African passports (South Africa) Get real and original passports Swiss (Switzerland) Get real and original German passports (Germany) Get real and original Chinese passports (China) Get real and original Spanish passport (Spain) Get real and original passports Austrian (Austria) Get real and original Japanese passports (Japan) Get real and original passports of Ukraine (Ukraine) Get real and original passports cambodiens (Cambodia) Get real and original passports UK (United Kingdom) Get real and original passports USA Get real and original passports Romanian (Romania) Get real and original passports Polish (Poland) Get real and original passports chypre (Cyprus) Get real and origanl passports NORWAY (Norway) Get real and original Portuguese passports (Portugal) Get real and origianl Lithuanian passports (Lithuania) Get real and original passports (Russia) Get real and original Hungarian passports (Hungary) Get real and original Australian passports (Australia) Get real and original passports Brazilian (Brazil) Get real and original Italian passports (Italy) Get real and original passports Jamaica (Jamaica) Get real and original passports of Croatia (Croatia) Get real and original passports Denmark (Danmark) Get real and original passport of Malta (Malta) Get real and original passports Polish (Poland) Get real and original PASSPORTS SWEDISH (SWEDEN) Get real and original IDENTITY CARDS Get real and original IDs USA (United States) Get real and original Australian identity cards (Australia) Get real and original Belgian identity cards (Belgium) Get real and original UK driving license Get real and original driving license USA Get real and original driving license Spanish (Spain) Get real and original driving license Portuguese (Portugal) Get real and original driving license Hungarian (Hungary) Get real and original Mexican driver's license (Mexico) Get real and original Belgian driving licenses (Belgium) Get real and original driving license Greek (Greece) Get real and original driving license Romanian (Romania) Get real and original driving license Lithuanian (Lithuania) Get real and original driving license Polish (Poland) Get real and original driving license Bulgarian (Bulgaria) Get real and original Australian driver's license (Australian) Get real and original Canadian driver's license (Canada) Get real and original French driving license (France) Get real and original German driving license (Germany) Get real and original UK driving license (United Kingdom) Get real and original DEGREES INTERNATIONAL ——-Contacts—————————- Contact e-mails:===========milnermuller@yahoo.com General support:=========== milnermuller@yahoo.com Buy, get real and original passport, identity card. Sell ??Online, Canadian, British, new INFRINGEMENT LICENSES OF CONDUCT, ACTS OF BIRTH CERTIFICATES Do not hesitate to contact us by email or call at any time when need is required and in privacy. DO NOT HESITATE TO CONTACT U.S. BY EMAIL OR CALL AT ANY TIME FOR MORE INFORMATION AND TO PLACE YOUR ORDER FOR YOUR VARIOUS FALSE PASSPORTS, VISAS, IDENTITY CARDS, DRIVER'S LICENSE, BIRTH AND MANY OTHER DOCUMENTS…. ——-Contacts—————————- Contact e-mails:===========milnermuller@yahoo.com General support:===========milnermuller@yahoo.com
19.09.2017   prudence
Вам нужен быстрый кредит? E-mail: prudenceloanfirm@gmail.com Вам нужен кредит, чтобы купить автомобиль? Вам нужен кредит для погашения долга? Вы бизнесмен или женщина? Вы студент, нуждающийся в кредите? Вы были отклонены вашими банками? Вам нужен кредит, чтобы начать бизнес? Вы хотите открыть больше бизнес-мест? Я могу помочь вам получить кредит в течение 48 часов. Сумма: от $ 5000 до $ 500 млн. Годовая процентная ставка составляет 3%. E-mail: (prudenceloanfirm@gmail.com Мы предлагаем нашим клиентам доступные кредиты в любую часть мира без промедления.
18.09.2017   Mrs.Emilia Fedorcakova
Good Day Dear Loan Seeker, *Debt Consolidation Loans *Business Loans *Personal Loans *Home Loans *Car Finance *Commercial Loans *Investments Loans *Debts Consolidation *Business Planning *Commercial Development Finance *Properties Mortgages *Bad credit loans *commercial loans *Start-up- working capital loans *Construction loans *Car loans, *Hotel loans*Student loans Email : bdsfn.com@gmail.com Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com Emaill: hititseramik.com.tr@consultant.com Mrs.Emilia Fedorcakova If you are interested contact us via: bdsfn.com@gmail.com and fill out the below loan application form. Email : bdsfn.com@gmail.com Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com Emaill: hititseramik.com.tr@consultant.com Mrs.Emilia Fedorcakova Loan application form: Full Name:.................... Country:..................... State:.............. City:.............. Sex:......................... Phone Number:........... Loan Amount :........... Monthly income:.......... Occupation:................... .... Loan Period:....................... ................ Purpose of Loan:......................... ........... E-mail address:...................... ................ Have You Applied Before?.................... We awaits your urgent application form to be filled ok. Email Us: (bdsfn.com@gmail.com) Email : bdsfn.com@gmail.com Emaill: anatiliatextileltd@gmail.com Emaill: hititseramik.com.tr@consultant.com Mrs.Emilia Fedorcakova

Facebook